Miért csípnek a papagájok?
Az agresszív papagájharapás az ember szemszögéből nézve igencsak kellemetlen, de még nagyobb probléma, hogy a papagáj aspektusából valamilyen fajta diszkomfortot vagy általános elégedetlenséget jelez.
A csípős papagájok sokkal gyakoribbak, mint gondolnánk. Igazából mindegyikük csíp, csak nem ugyanúgy. Nagy részük nem agresszióból teszi, de ettől még a csípés tényére bizony nem ártana felhívni mindenki figyelmét, aki ilyen háziállatra vágyik, mert sokan sajnos nincsenek is tisztában ezen tulajdonsággal. A rossz pillanatban, például stressz idején elkapott csípés sokszor fájdalmas, és maradandó negatív élményt okoz az elszenvedőjének. Az okokat megismerve azonban ez a helyzet elkerülhető.
Hatalmas csőr, komoly veszélyek. Az ara papagájok szerencsére alapvetően békések
Önmagában a csípés ténye még nem jelenti azt, hogy a madár agresszív, esetleg gonosz, de még azt sem, hogy ne kötődne az emberhez, akibe belecsíp. A papagájok a csípés, evés, mászás és játék esetében is mind a csőrüket használják, ezért sokszor rutinból csőrrel ragadják meg a gazdi kezét is. Ezért fel kell tudni ismerni a különbséget csípés és csípés között. A védekezésből, vagyis félelemből jövő csípés normális azoknál a papagájoknál, akiket a szüleik neveltek fel, és nem az ember. Számukra az ember félelmetes. A helyzet ugyanez tud lenni, ha a papagáj új gazdát kap - mivel ők okos állatok, pontosan felismerik az idegent és félnek tőle. A madár bizalmának megszerzése segíthet a madár félelmeinek elfojtásában, és meg tud spórolni némi fájdalmat az ujjhegy környékén.
Párzás idején a kecskepapagáj (kakariki) agresszívvé válhat
Ha sikerül kizárni, hogy a papagáj épp mászik, játszik vagy fél, akkor a csípésnek már csak egyetlen oka lehet, ez pedig az agresszió. Bizonyos fajoknál ennek külső tünetei is léteznek, a kakadufélék esetében az égnek álló taréj, az ara papagájoknál pedig a kipirosodott arcszín. Az agresszió leggyakoribb okai a stressz, a hormonális időszak serdülőkorban vagy a tenyészidőszakban, a mentális ingerlés vagy a dominanciaharc, hogy csak néhányat említsünk. A papagájok agressziója tehát komoly problémát jelenthet, ami boldogtalan
madarakhoz vezethet még boldogtalanabb tulajdonosokkal. Ha úgy tűnik, hogy a madár harapásos viselkedése ezen okok valamelyikének köszönhető, akkor fontos, hogy lépéseket tegyünk a kiváltó tényezők megszüntetése érdekében.
Először ellenőrizni kell a madár környezetét. Kiváltó környezeti tényezők lehetnek:
- a ketrec ablak közelében van
- tiszta és kényelmes legyen a ketrec
- ne legyenek a közelben más háziállatok, melyek stresszt okozhatnak
- megfelelő legyen a mikroklíma (fény, páratartalom, szellőzés, pormentesség stb)
Az első ezeknek az egyszerű körülményeknek a beállítása legyen, utána érdemes megfigyelni, hogy beáll-e valamilyen viselkedésváltozás a papagájnál.
Egy papagájtulajdonos csak akkor lehet elégedett, ha madarai boldogok. Ezért lényeges kideríteni ennek a viselkedésnek az okait, mert ha nem sikerül gyorsan orvosolni, a rossz viselkedés hibás mintái hosszú távra bevésődnek a papagájba.
Az agresszív papagájok kezelése és megszelídítése
Nem lehet minden papagájtulajdonos született madáredző, de kellő türelemmel és erőfeszítéssel bárki képes jobb irányba terelni egy madarat. Egy napi edzésprogram konzekvens, rendszeres végigvitele csodákra képes. A madarak nagyon érzékeny lények, amelyek tevékenységeinket másképpen értelmezik, mint a többi háziállat, például a macskák és a kutyák. Ez frusztrációhoz és félreértéshez vezethet a madár és a tulajdonos között, ami gyakran csak súlyosbítja a már meglévő viselkedési problémákat. A viselkedési problémákkal küzdő madár sikeres rehabilitációja a madárfajok bizonyos ismeretét igényli, elsősorban pszichológia szempontjából.
A kicsik csípése kevésbe veszélyes
A szelídítés elsődleges eszköze az élelem. Ki kell figyelni, a papagájnak mi a kedvence, mi az, amit elsőként fogyaszt el a felkínált élelmek közül, és legközelebb ezzel a kézben kell közeledni felé. Kisebbeknél ez gyakran a fürtös köles, nagyobbaknál a dió vagy a mandula. Lassan kell nyújtani felé az élelmet, ezzel döntési helyzetbe hozva őt: csíp, vagy eszik. Az esetek túlnyomó többségében a gyomor győzedelmeskedik, eleinte persze ritkábban, az idő előrehaladtával és a gyakorlás növekedésével pedig egyre gyakrabban. Ez a módszer hosszabb távon mindenképpen eredményes lehet, kivéve persze a hormonok okozta agressziót, ami az ivarzási láz végével magától elmúlik.
Címkék:
Agresszió
Fejlődés
Ivarérett
Papagájfajták
Papagájtartás